Chestionare

Cum vi se pare noul site?

Foate bun

Bun

Necesita inbunatatiri

Prost

Foarte prost

Votează

Newsletter

Înscrieți-vă la newsletterul primăriei și veți fi la curent cu ultimele informații.

ok

Despre noi

Despre noi

"De vreme ce liceul este o școală de instrucție generală, care trebuie să facă tinerimea a cunoaște  mediul și timpul, în care trăiește, se cuvine să-i deschidem ochii și să-i îndreptăm privirile spre  acele ramuri de activitate care ocupă un loc așa de mare în viața noastră."
Spiru Haret

 

I. SCURT ISTORIC 

În anul 1952 au început cursurile primei clase de elevi a Liceului Teoretic din Moinești. Localul nou a fost dat în folosință în toamna anului 1962 și avea 16 săli de clasă, sala pentru bibliotecă, trei laboratoare, cancelarie pentru profesori, birouri pentru directori, secretariat, contabilitate, etc. Tot atunci, liceul a preluat și clădirea școlii de fete ("Bastilia"), iar școala de aici s-a transferat în localul construit în 1955, sub numele Scoala Nr.1 Moinești.
De-a lungul timpului, liceul a purtat mai multe denumiri: Școala Medie, Liceul de cultură generală, Liceul real-umanist, iar din anul 1977 până în anul 1990 a purtat denumirea de Liceul Industrial nr.2. În anul 1990 liceul a revenit la profilul inițial "teoretic", profil în care funcționează și în prezent, primind denumirea de Liceul Teoretic "Spiru Haret".
Profesorii liceului, pe lângă activitatea didactică de bază, au avut preocupări de cercetare, intocmind lucrări știintifice, cărți, studii, publicate în revistele de specialitate sau de cultură. Dintre aceștia amintim pe Salavastru Constantin, Robciuc Vasile, Burghelea Ion, Grecu Gheorghe, Parascan Ilie, Anghel Vasile, Călin Mircea, Crețu Ecaterina, Burghelea Luminița, Popescu Cristina, Apostu Claudia , Moișoiu Veronica, etc.
O mare parte din procesul educațional se desfăsoară conform standardelor europene de  calitate folosindu-se în acest sens noi metode moderne de predare activă prin intermediul mijloacelor media: TV, DVD, videoproiector, computer și soft educațional.
Rezultatele elevilor, profesionalismul cadrelor didactice situează liceul alături de cele mai reputate instituții de învățământ din județ și din țară.

 

II. SITUAȚIA ÎN PREZENT:

 

OFERTA ŞCOLARĂ 2009-2010

  PROIECTUL PLANULUI DE ŞCOLARIZARE A LICEULUI TEORETIC „SPIRU HARET" MOINEȘTI
PENTRU ANUL ŞCOLAR: 2009-2010

Învătământ

liceal

Filieră Profilul

Specializarea/

Domeniul

Nivel Nr. elevi Nr. clase
Teoretică REAL Matematică informatică
a IX-a  59      9
a X-a  30
a XI-a  57
a XII-a  87
Matematică informatică 
Intensiv Engleză 
a X-a  30
Științe ale naturii
  
a IX-a  58     5
a X-a  30
a XI-a  29
a XII-a  30
 UMAN Filologie a IX-a  60     8
a X-a  60
a XI-a  60
a XII-a  60
Științe sociale a IX-a  30     4
a X-a  30
a XI-a  30
a XII-a  30

 

 

CLASA A IX-A

FILIERĂ PROFIL  SPECIALIZAREA/
DOMENIUL
Ultima medie de
admitere  
Prima medie
de admitere 
  TEORETICĂ     Real   Matematică/informatică  8.92  9.85
 Științe ale naturii  8.39  9.80
  Uman  Filologie  8.13  9.83
 Științe sociale  8.27  9.48

 

PERSONAL DIDACTIC

 

CONDUCERE:
DIRECTOR: PROF. GR. I ARDELEANU EUGEN
DIRECTOR ADJUNCT: PROF. GR. I. CAZAN AMALIA-ADRIANA

 

Personal didactic angajat     Total
Cadre didactice titulare      31
Cadre didactice suplinitoare/cu norma de baza în unitatea de învățământ  13
Personal didactic calificat       
 Doctorat  Gradul I  Gradul II Definitivat   Debutant  
16 8 11 5  

 

SPAȚII ȘCOLARE

Nr.Crt.  Tipul de spațiu  Număr spații 
 1.  Săli de clasă 24
2.
Cabinete  2 GEOGRAFIE
ASISTENȚĂ PSIHOPEDAGOGICĂ
3.  Laboratoare 5 AEL, INFORMATICĂ, FIZICĂ,
CHIMIE, BIOLOGIE  
4.  Sala și teren de educație fizică și sport 1+1
5.  Cancelarie   1

 

SPAȚII AUXILIARE

NR.
CRT.

Tipul de spațiu  Număr
spații
 
Suprafața (mp) 
1.
Biblioteca școlară/ centru de
informare și documentare  
2 72
2. Sala pentru servit masa
1 183
3. Dormitor
32 1759.04
4. Bucătărie 1 67
5. Spălătorie  1 68
6. Spații sanitare     1 34.2
7. Spații de depozitare materiale
didactice
11 198
8. Internat  1800
9. Cantină   1 1360
Total     52  5541.24

 

III. REZULTATE OBȚINUTE LA CONCURSURILE ȘCOLARE 2006 - 2008

 

Olimpiada de Matematică tip B - faza județeană:

  • Premiul I - Clipa Victor 
  • Premiul III - Belciu Diana, Ojog Silviu

 

Olimpiada de Limba și Literatura Română - faza județeană 

  • Premiul III - Păduraru Dragoș, Maftei Raluca

 

Olimpiada de Limba Latină 

  • faza națională Mențiune, diplomă de participare la faza internaționala - Popa Lorena, 
  • faza județeană - Premiul I - Popa Lorena 
  • Premiul III - Butnaru Andreea

Olimpiada de Limbă Engleză - faza județeană:

  • Premiul I - Cucu Ioana 
  • Premiul II - Costea Ivona Leda, Ionescu Oana-Maria 
  • Premiul III: Iordache Andreea, Grigoras Laura, Stanciuc Maria

 

Concursul National " Cangurul Lingvistic" - sectiune Limba Franceza

  • Premiul II - Calugareanu Lavinia

 

Concursul de Chimie "Petru Poni"

  • Premiul II - Apetrei Andreea, Buburuz Ana-Maria, Burlacu Aglaia, Clipa Victor 
  • Premiul III - Calugareanu Lavinia, Ciric Ramona, Atudorei Alina, Botezatu Delia, Atudorei Mihaela

 

Olimpiada de Stiinte Socio-Umane - faza judeteana

  • Premiul III - Cristinoiu Raluca - disciplina Economie

 

Olimpaia de Istorie - faza judeteana

  • Premiul III - Magirescu Denisa, Prfeni Gabriela, Butnaru Andreea, Martin Adina, Ulea Ana-Maria, Popescu Patricia, Marza Cristina

 

Olimpiada de Chimie - faza nationala

  • Diploma de Participare - Clipa Victor

 

Olimpiada de Biologie - faza judeteana
Premiul II - Racu Liviu

 

Concursul "CHIMEXPERT" - faza zonala

  • Premiul I - Maciuca Madalina, Avataji Nicolae, Belciu Diana

 

Concursul Judetean de creatie religioasa "Lumina din Lmina"

  • Premiul I - Popa Carmen, Vaida Alin, Marcu Alexandra, Manoli Aurelian 
  • Premiul II - Botezatu Irina 
  • Premiul III - Purcaru Ionela

 

Concursul de desen "Lumea Culorilor"

  • Premiul II - Iosub Corina, Rusei Andreea 
  • Premiul III - Ciobanu Stefan, Timofte Dragos, Popescu Georgiana

 

Concursul de Handbal - faza judeteana

  • Premiul II - echipa de handbal baieti 
  • Premiul III - echipa de handbal fete

 

Concursul de Baschet

  • Premiul II - echipa de baschet fete 
  • Premiul III - echipa de baschet baieti Concursul de Sah 
  • Premiul II - Pribagu Eugen, Radu Nicoleta, Tangaiala Ionut 
  • Premiul III- Fodor Raluca

 

Concursul "WINNERS" - in Limba Engleza

  • Premiul I - Ardeleanu Andrei, Ulea Ana, Ailioaie Andreea 
  • Premiul II - Girnet Anca, Botez Ionela 
  • Premiul III - Popescu Victor

 

Olimpiada Nationala A sportului Scolar al Liceelor - faza judeteana
Premiul I
Mihai Alexandru - "Cel mai tehnic jucator"
Irimia Andrada - « Cel mai bun pivot »
Ricu Liviu - « Cel mai bun pivot »
Dragomir Mihai - « Cel mai bun portar »

 

Concursul de Protectie Civila "CU VIATA MEA

  • Premiul III - echipei LIceului Teoretic "Spiru Haret"

 

Concursul pentru Sănătate și prim ajutor "SANITARII PRICEPUȚI

  • Premiul I- echipei Liceului Teoretic "Spiru Haret"

 

Cupa "1 DECEMBRIE" - Radu Nicoleta - Premiul I

 

IV. PARTENERIATE:

  • ƒ POLIȚIA MUNICIPIULUI MOINEȘTI 
  • ƒ ȘCOALA GENERALĂ NR.4 MOINEȘTI 
  • ƒ FUNDAȚIA "CORONA" IAȘI 
  • ƒ UNIVERSITATEA "VALAHIA" TIRGOVIȘTE 
  • ƒ ASOCIAȚIA "EXPLORATORI PENTRU VIITOR" 
  • ƒ PROCTER&GAMBLE MARKETING ROMANIA S.R.L. 
  • ƒ EXPAND HEALTH ROMANIA 
  • ƒ AGENȚIA DE PROTECȚIA MEDIULUI BACĂU 
  • ƒ COMPLEXUL MUZEAL DE ȘTIINȚE "ION BORCEA" BACĂU 
  • ƒ COLEGIUL NATIONAL "GHEORGHE VRANCEANU" BACAU 
  • ƒ COLEGIUL NATIONAL " PETRU RARES" PIATRA NEAMT 
  • ƒ S.C. REDGREY S.R.L. - EDINFO.EU
Înapoi